Jak to začalo?

Závod MUCHOVMAN vznikl jako nápad několika nadšenců z Velkých Hamrů, Tanvaldu a okolí někdy v roce 2002. Základní myšlenkou bylo spojit závodníky do družstev, a tak v duchu hesla „ve dvou se to lépe táhne “ vznikly týmy tříčlenné ve složení běžec, cyklista a lezec. Volba, kam umístit závod, padla na atraktivní prostředí Černostudničního hřebene, který nabízel terény vhodné pro všechny disciplíny.
Při nultém ročníku 2003 se na startu v Beranech nakonec sešlo asi 100 borců a borkyň, v dalším roce již 200 a tím se z původně plánovaného „ sranda závodu pro pár kamarádů “ stala regulérní adrenalinová akce pro širokou veřejnost. V roce 2005 se závod přesunul do areálu Hospody ve Vrších ve Zbytkách a po dvouleté pandemické pauze se závod ve zcela novém hávu odehraje na Tanvaldském Špičáku.

V sobotu 14. května 2022 došlo ke změně místa a názvu na MUHUMAN. „Pokud někdo v názvu MUHUMAN spatřuje jakýsi náznak slovíčka Muchovman, tak není daleko od pravdy. Stejný tým organizátorů se přesídlil z hospody Ve Vrších do prostoru Tanvaldského kempu. Muchovman – dnes již Muhuman přechází do své nové „životní etapy“. Disciplíny zůstávají víceméně obdobné. Běžec, cyklista a lezec, nebo-li nosič, který musí vystoupat se zátěží zprudka na vrchol Špičáku. Věříme, že historicky zažitý Muchovman s nezapomenutelnými zážitky v našich sportovních srdcích zůstane a nahradí ho Muhuman, který též přinese řadu zážitků a parádních výkonů.“